• masz pytania? śmiało - jesteśmy do Twojej dyspozycji codziennie 9-17
 • 222 95 2222
 • [email protected]
 • Szkolenie praktyczne AFF Standard

  Część praktyczna szkolenia AFF rozpoczyna się w sobotę ok. 14.00 i trwa do zachodu słońca. W tym czasie każdy uczestnik wykonuje max. 2 skoki, obejmujące poziom 1 i 2. Kolejne skoki kontynuowane są w niedzielę od rana do zachodu słońca.

  Pierwsze skoki student wykonuje w asyście 2 instruktorów, którzy podczas swobodnego spadania asekurują Was w powietrzu. Za pomocą systemu znaków porozumiewają się z Wami np.: otrzymujecie sygnał do skorygowania Waszej sylwetki. Po opanowaniu podstaw skaczecie z jednym instruktorem, aż do egzaminu będącego ukończeniem kursu spadochronowego AFF. Skoki z dwoma instruktorami to poziom 1 i poziom 2. Skoki z jednym instruktorem to poziomy od 3 do 7.

  Każdy skok wykonujemy z 4000 metrów, co daje wam ok. 50 sekund swobodnego spadania i ok. 6 min. lotu spadochronem na otwartej czaszy.

  Podczas kursu AFF wszystkie skoki są filmowane przez instruktorów, a następnie omawiane indywidualnie. Tylko taka metoda pozwala na efektywne uczenie się i możliwość doskonalenia umiejętności w każdym kolejnym skoku.

  Kurs AFF kończy się egzaminem.

  Po jego zaliczeniu skoki wykonuje się samodzielnie (instruktorzy prowadzą nadzór nad skoczkiem do 50 skoku). Skoki spadochronowe odbywają się na naszej strefie Fliteclub.pl

  Po wykonaniu 50 skoków spadochronowych uczeń może ubiegać się o wydanie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego – Świadectwa Kwalifikacji  – dokumentu stwierdzającego całkowitą samodzielność skoczka spadochronowego.

  Szkolenie praktyczne – szczegóły

  Poziom 1 to skok zapoznawczy podczas którego chcemy oswoić cię ze swobodnym spadaniem. Twoim zadaniem jest kontrolować prawidłową sylwetką oraz wysokość,  a następnie otworzyć  spadochron główny.

  Poziom 2 to skok w którym poza ww. elementami dalej ćwiczymy otwieranie spadochronu głównego. Dodane zostają elementy obrotów w nakazanym przez instruktora kierunku.Podczas tych skoków  jeden z  instruktorów znajduje się z przodu i za pomocą sygnałów przekazuje Ci polecenia (sygnały poznajesz podczas szkolenia teoretycznego), a drugi przez cały skok asekuruje cię z prawej strony, pomagając odnaleźć pilocik otwierający spadochron główny oraz zapewniając Ci stabilną sylwetkę w trakcie spadania, aż do otwarcia spadochronu.

  Poziom 3 to skok podczas którego Ty i instruktor opuszczacie samolot w kontakcie, po ustabilizowaniu Twojej sylwetki instruktor przechodzi do przodu i lata vis a vis ucznia. Podczas tego skoku ćwiczymy takie elementy jak obroty 90 i 360 stopni, symulację otwarcia spadochronu oraz kontrolowanie wysokości.

  Poziom 4 to skok którego przebieg przypomina poziom 3. Dodane są jednak nowe elementy, tj. „lot deltą” – czyli szybkie przemieszczanie się w określonym kierunku oraz powstrzymywanie niechcianych obrotów.

  Poziom 5 to skok podczas którego wyskakujesz z samolotu w sylwetce ‘na strugi’, bez asekuracji instruktora. Instruktor wyskakuje tuż za Tobą. Twoim zadaniem jest ćwiczenie i utrwalanie elementów z poziomu 3 i 4.

  Poziom 6 to skok podczas którego wyskakujesz z samolotu w sposób niestabilny, tj. w sylwetce która nie jest aerodynamiczna. W wyniku takiego wyjścia konieczny jest powrót do sylwetki stabilnej – brzuchem do ziemi, powstrzymanie obrotów, skontrolowanie wysokości itd.

  Poziom 7 – to najczęściej egzamin – skok ten łączy w sobie wszystkie dotychczasowe elementy. Instruktor ocenia sylwetkę ucznia, umiejętność rozpoznawania ważnych wysokości, przemieszczania się w powietrzu, powrotu z pozycji niestabilnej do stabilnej oraz hamowania obrotów.

  Przebieg części praktycznej jest indywidualny i mocno uzależniony od predyspozycji ucznia. Szkolenie praktyczne może zając 5-7 lub więcej skoków.