Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/skydive/public_html/news-inc.php on line 27

2012-12-23Polacy w Canopy Piloting.

World Parachuting Championships - Mondial 2012 - które odbywały się w Dubaju w dniach 28 listopada do 9 grudnia to chyba największą jak do tej pory imprezą spadochronowa na Świecie. Największą,  ponieważ w tym samym czasie rywalizowało ponad 1440 zawodników z 59 krajów.

Polskę reprezentowali zawodnicy w Accuracy Landing (celność lądowania - kobiet, mężczyzn i juniorów), Individual  Freefall Style (akrobacja indywidualna), Para-Ski oraz po raz pierwszy w Canopy Piloting.

Canopy Pilotning to stosunkowo młoda dyscyplina spadochronowa, lecz zdecydowanie najbardziej widowiskowa zarówno dla osób związanych ze spadochroniarstwem jak i dla osób postronnych. Podczas Mistrzostw Świata w CP startowało 140 zawodników  w 3 konkurencjach rozgrywanych nad sztucznym zbiornikiem wodnym (tzw. Swoop Pond).

Konkurencje CP to:

SPEED
– należy na czaszy spadochronu jak najszybciej przelecieć pomiędzy dwoma znacznikami ustawionymi na wysokości 1,5 metra i oddalonych od siebie o 70metrów ( najlepsi zawodnicy osiągają średnią prędkość na tym dystansie ok. 100km/h)

DYSTANS
–konkurencja ta polega na pokonaniu jak największej odległości utrzymując się w torze o szerokości 10 metrów. Aby wynik mógł być zaliczony należy w specjalnej bramce umieszczonej na zbiorniku wodnym mieć kontakt z wodą. ( w Dubaju Nick Batsch ustanowił na eksperymentalnym spadochronie „Petra” nowy Rekord Świata pokonując dystans 154,09 metra)

CELNOŚĆ – w tej konkurencji punkty zdobywa się w dwóch sekcjach – „sekcji wodnej” gdzie możemy uzyskać 50 pkt i podczas celnego lądowania w wyznaczonym miejscu kolejne 50 pkt. Wynik maksymalny to suma punktów z sekcji wodnej i lądowania.

W Dubaju Polskę reprezentowało dwóch zawodników Maciej Machowicz  (SKYDIVE.PL) i Sebastian Dratwa (SKY CAMP). Niestety w Polsce nie ma żadnego obiektu „Swoop Pond” spełniającego wymagania FAI więc bardzo trudno o odpowiednie przygotowanie do zawodów (jedyny niewymiarowy swoopond znajduje się w naszej szkole spadochronowej SKYDIVE.PL we Włocławku) .

Polacy swoje przygotowania muszą przeprowadzać poza naszym krajem co znacznie podnosi koszty treningów i zmusza do poszukiwania sponsorów.

Tutaj szczególne podziękowania firmie WingStore.aero z Jeleniej Góry, która sfinansowała start jednego z Polaków.

Canopy Piloting jest lotniczą dyscyplina „The World Games” – zawodów które odbywają się za każdym razem po letnich igrzyskach olimpijskich i mają za zadanie wypromowanie nieolimpijskich dyscyplin oraz  wprowadzenie ich do programu Olimpiady. W 2011 roku Polska rozpoczęła oficjalne starania o organizacje „The World Games 2017” - starania te zwycięsko zakończono w styczniu 2012 roku i Wrocław otrzymał prawo organizacji tej imprezy.

Mamy nadzieję że przy wsparciu Aeroklubu Polskiego oraz innych organizacji i sponsorów nasi zawodnicy będą mogli odpowiednio się przygotować do reprezentowania Polski podczas tej imprezy.


W Dubaju Polscy zawodnicy zostali sklasyfikowani:

Maciej Machowicz – miejsce 89
Sebastian Dratwa – miejsce 99.

fot.
Monika Sadowy Naumienia
 

Starsze aktualności

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007